Miejska i Gminna Biblioteka
Publiczna w Warce



book
book

Służące do wszystkiego

Autor: Kuciel-Frydryszak, Joanna




Przejmujące losy "białych niewolnic", kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej. Tych, których w przedwojennej Polsce było najwięcej. Zatrudniane przez mieszczaństwo wiejskie dziewczęta zaczynały służbę mając często 15 lat. Nie miały prawa do urlopu i wypoczynku, pracowały od świtu do nocy za grosze.Joanna Kuciel-Frydryszak zagląda do ich maleńkich pokoików w eleganckich

kamienicach, przypatruje się, co robią, gdy mają wychodne, obserwuje je przy kuchennej pracy, współczuje, gdy muszą oddać swoje często nieślubne dzieci.Ale praca służącej to mimo wszystko awans i dotknięcie lepszego świata. Dla niektórych służba stanie się przygodą życia. Inne w rodzinie chlebodawców znajdą przyjaciół i opiekunów.W galerii służących pojawiają się zarówno te, które zapisały się w historii: Anna Kaźmierczak, prababcia kanclerz Angeli Merkel, Teosia Pytkówna, żona Stanisława Wyspiańskiego, Aniela "Ciemna", która wymyśliła końcówkę Ferdydurke, komunistka Etla Bomsztyk, jak i te bezimienne. Zobaczymy je także podczas drugiej wojny światowej, gdy heroicznie będą pomagać swoim chlebodawcom."Służące do wszystkiego" to także opowieść o stosunkach klasowych oraz o potrzebie dominacji lepiej urodzonych nad biedakami. To momentami zabawna, a czasem gorzka lektura. Na pewno zaś ważna."Wspaniała! Tak wiele mówi o korzeniach naszego społeczeństwa, o wyzysku, uległości kobiet akceptujących swój niewolniczy los, ale i o sile ludzkich uczuć, zdolnych przekroczyć klasowe podziały. Dla mnie szczególnie wzruszająca, bo moja niania, która mogłaby być bohaterką tej książki, była jedną z najważniejszych osób mego dzieciństwa. Autorka wykonała ogromną pracę, dziękuję"!Agnieszka Holland"Z reguły nie mają nazwisk, często nawet imion. A przecież to one wyprasowały te białe koszule sławnych mężczyzn, których zdjęcia pamiętamy ze szkolnych podręczników. Służące. Nic dziś o nich nie wiemy, a one kiedyś wiedziały wszystko. Kuciel-Frydryszak pozwala nam zajrzeć do miejsca, które historycy dotąd omijali: do "służbówki". Świetna lektura, otwiera oczy"!Wojciech OrlińskiPowyższy opis pochodzi od wydawcy.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Joanna Kuciel-Frydryszak.
Hasła:1901-2000
Gospodarstwo domowe
Kobieta
Pracownicy domowi
Wyzysk
Życie codzienne
Polska
Opracowanie
Adres wydawniczy:Warszawa : Marginesy, 2022.
Wydanie:Wydanie drugie.
Opis fizyczny:411, [5] stron : faksymilia, fotografie, ilustracje, portrety ; 23 cm.
Uwagi:W obrębie wydania nakłady w oprawie twardej i miękkiej. W obrębie wydania nakłady z różnymi numerami ISBN. Bibliografia na stronach 401-[412].
Forma gatunek:Książki. Publikacje popularnonaukowe.
Dziedzina:Historia
Socjologia i społeczeństwo
Zakres czasowy:1901-1958 r.
Powstanie dzieła:2018 r.
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Wyp. dla Dorosłych
ul. Warszawska 45

Sygnatura: 821-92 pol.
Numer inw.: 49605
Pozycja wypożyczona

Wypożyczona przez: 000044
do dnia: 2024-06-07
schowekrezerwuj
więcejrezerwuj


Inne wydania tej pozycji w zbiorach biblioteki:

book



Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbook


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.